there are a lot of excellent reels to look at to do the job. but like anything else you will get what you pay for. the best advice i can give you is to try some one's reel to see how you do. also think about ' not the cost of the reel, but the cost of the line you use learning. with a little instruction you can learn pretty fast. the less expensive reels will take a lot more learning. so check out the cost of a couple spools of line[1 lb. spools]. you might save money by buying the penn or an ambassaduer.